Warning: Parameter starttext is not known by module Navigator dropped in /home/crosslink/ftp/mank/lib/classes/class.CMSModule.php on line 658

Negocjacje, mediacje, ugody

Negocjacje z podmiotami prywatnymi (zasada win-win)

W stosunku do jednostek sektora prywatnego - za zwycięstwo każda ze stron może uważać czynniki nie tylko obiektywne, ale i bardzo subiektywne jak np. zwyczajna chęć zakończenia kontaktu z drugą stroną sporu, chęć zakończenia generowania wysokiego poziomu emocji, które spór wywołuje u strony sporu.

Często uczestnicy sporu nie są przekonani do zawarcia porozumienia i zakończenia sporu w drodze ugody, widząc jedynie swoje racje, pomijając racje drugiej strony sporu. Proces negocjacji służy poznaniu argumentów stron sporu, poznaniu ich oczekiwań co do rozwiązania sporu, ustaleniu poziomu, na którym strony mogą się porozumieć. Negocjacje służą więc wypracowaniu porozumienia między stronami z uwzględnieniem całokształtu okoliczności sprawy istotnych dla możliwości zawarcia ugody.

Nasza kancelaria: pomaga stronom przygotować argumenty do rozmów z drugą stroną sporu, reprezentuje stronę sporu w trakcie tych rozmów, przygotowuje treść ugody, monitoruje tworzenie przez inne podmioty dokumentów niezbędnych do wykonania ugody (np. formułuje dla notariusza projekt warunków wydania świadczenia z depozytu notarialnego, tak aby strony sporu czuły się zabezpieczone w trakcie finalizacji ugody).

Negocjacje z jednostkami sektora finansów publicznych (zasada win-win zmodyfikowana)

Zasada win-win doznaje ustawowej modyfikacji w stosunku do jednostek sektora finansów publicznych, jako że korzyść z zawarcia ugody dla jednostki sektora finansów publicznych musi być obiektywna (tj.skutki ugody są dla tej jednostki korzystniejsze niż prawdopodobny wynik postępowania sądowego lub arbitrażowego).

Ustawa z dnia 07.04.2017 r. (Dz.U. z 12.05.2017 r., poz. 933), nowelizująca ustawę z dnia 27.08.2016 r. o finansach publicznych, w art. 54a zezwala od 01.06.2017 r. jednostkom sektora finansów publicznych na kończenie sporów cywilno-prawnych w drodze ugody, jeżeli skutki ugody są dla tej jednostki lub odpowiednio Skarbu Państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego korzystniejsze niż prawdopodobny wynik postępowania sądowego lub arbitrażowego. Organ dokonuje w formie pisemnej oceny skutków ugody z uwzględnianiem okoliczności sprawy, w szczególności - zasadności spornych żądań, możliwości ich zaspokojenia i przewidywanego czasu trwania oraz kosztów postępowania sądowego albo arbitrażowego. Zawarcie ugody przez jednostkę sektora finansów publicznych w warunkach wyżej określonych nie powoduje naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez jednostkę sektora finansów publicznych.

Nasza kancelaria reprezentując stronę przygotowuje stanowisko na piśmie co do oceny skutków ugody z uwzględnianiem okoliczności sprawy, w szczególności - zasadności spornych żądań, możliwości ich zaspokojenia i przewidywanego czasu trwania oraz kosztów postępowania sądowego albo arbitrażowego, które ma na celu dostarczenie jednostce sektora finansów publicznych argumentów wymaganych przez art. 54a ustawy o finansach publicznych i współuczestniczy w formułowaniu projektu ugody.

Mediacja sądowa w sprawach cywilnych

Mediacja sądowa jest dobrowolna. Prowadzi się ją przed wszczęciem postępowania, a w toku sprawy za zgodą stron. Postępowanie mediacyjne nie jest jawne, a mediator jest obowiązany zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji, chyba że strony zwolnią go z tego obowiązku.

Jeżeli strony zawarły ugodę przed mediatorem, ugodę zamieszcza się w protokole albo załącza się do niego. Strony podpisują ugodę. Niemożność podpisania ugody mediator stwierdza w protokole. Po zawarciu ugody mediator niezwłocznie składa protokół w sądzie, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy według właściwości ogólnej lub wyłącznej.

Sąd odmawia nadania klauzuli wykonalności albo zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem, w całości lub części, jeżeli ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności.